Pierwszy dzień wiosny – fioletowe dywany krokusów

0
342
Krokusy w Zakopanem — pierwszy dzień wiosny
fot.: Wojciech Watycha

Pierwszy dzień wiosny — fioletowe dywany krokusów

Pierwszy dzień wiosny przynosi ze sobą nie tylko więcej ciepła, ale i jeden z najbardziej oczekiwanych przez turystów i mieszkańców spektakli – kwitnienie krokusów.

Krokusy – symbole tatrzańskiej wiosny

Krokusy, te małe, ale wyjątkowo urokliwe kwiaty, są jednymi z pierwszych, które pojawiają się po zimie, sygnalizując nadejście nowego sezonu. Ich fioletowe, rzadziej białe płatki, tworzą kontrast z jeszcze często śnieżnym tłem Tatr, przyciągając wzrok i zachęcając do spacerów.

Krokusy w Zakopanem — pierwszy dzień wiosny
Pierwszy dzień wiosny — fioletowe dywany krokusów Fot.: Wojciech Watycha

Gdzie znaleźć krokusy?

Dolina Chochołowska  to najbardziej znane miejsce, gdzie można podziwiać te piękne kwiaty. Wiosną znajdująca się tam polana zamienia się w niezwykły „fioletowy dywan”, oferując wszystkim wybierającym się na spacer w to miejsce niezapomniane widoki na otaczające szczyty gór.

Dolina Kościeliska tu także wiosną można zachwycać się krokusami. Polecamy: Wyżnią Kirę Miętusią, Polanę Pisaną i Polanę Smytnią.

Polana Kalatówki, która znajduje się niedaleko Kuźnic również słynie z pięknych widoków na kwitnące krokusy.

Pamiętaj, choć krokusy kwitną zazwyczaj na przełomie marca i kwietnia dokładny czas, kiedy zaczną się pojawiać zależy od warunków pogodowych. Wybierając się w góry warto zabrać ze sobą ciepłe ubrania, gdyż wiosenne temperatury w Tatrach mogą być zdradliwe.

Jak co roku apelujemy o szacunek dla przyrody i prosimy nie deptać i nie zrywać krokusów.

Wiosna — ach to ty

Pierwszy dzień wiosny w Zakopanem to nie tylko okazja do podziwiania krokusów, ale także moment, aby poczuć świeżość górskiego powietrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here