Lapidarium Zakopane-Tatry w miniaturze

0
400

Większość miłośników Tatr pamięta lekcje geografii, na których nauczyciel próbował przekazać wiedzę na temat rodzajów skał i pięter poszycia roślinności w najwyższym łańcuchu górskim w Polsce. Lapidarium Zakopane to miejsce, które ożywi nawet najbardziej mgliste wspomnienia z tamtych lekcji. Dzięki idealnemu odwzorowaniu Tatr w miniaturze zdecydowanie łatwiej będzie przyswoić tę wiedzę.

Geologia Tatr w pigułce

Lapidarium jest miejscem edukacyjnym, które propaguje wiedzę o geologicznej skarbnicy, jaką są Tatry. Na stosunkowo niewielkiej powierzchni znalazło się tu miejsce, dla wszystkich rodzajów skał występujących w górach.

Zwiedzający zobaczą skały wapienne, granitowe, dolomity i piaskowce poukładane w taki sposób, w jakim występują naturalnie w Tatrach. Dzięki tablicom edukacyjnym przygotowanym w trzech językach: polskim, słowackim i angielskim, każdy będzie mógł zgłębić wiedzę, przygotowaną w sposób przystępny przez geologów.

Każdy, kto kocha góry, powinien się tu wybrać chociaż raz. Wychodząc później na szlak, od razu będzie wiedzieć, jakie skały właśnie mija i ile milionów lat temu pojawiły się one w tym miejscu.

Dla tych, którzy w góry wyjść nie mogą

Lapidarium Zakopane daje możliwość, by poczuć się jak na szlaku, osobom starszym czy niepełnosprawnym. Dzięki dostosowaniu infrastruktury i opisom w alfabecie Braille’a obiekt jest przyjaznym miejscem dla każdego, kto chce poczuć się jak w Tatrach. Choć wszystkie eksponaty występują w miniaturze, to jednak są dokładnym odwzorowaniem tego, co można spotkać w naturze.

Dzięki Lapidarium każdy może się wybrać na wycieczkę na najwyższe szczyty gór. Ze skał pozyskanych z wykopalisk czy odnalezionych na szlakach utworzono m.in. Łomnicę, Kasprowy Wierch czy Giewont. Na Kasprowym zamontowano kolejkę a na Giewoncie krzyż- wszystko odwzorowane jest z dbałością o szczegóły, dlatego puszczając wodze fantazji, naprawdę można się poczuć jak na górskiej wyprawie. I co najważniejsze wszystkiego można dotknąć i poczuć moc tatrzańskich głazów.

Baza edukacyjna

Lapidarium to miejsce, które uczy poprzez doświadczenie. Dlatego oprócz stałych wystaw odbywają się tu warsztaty dla grup. Najczęściej uczniowie mogą lepiej przyswoić wiedzę z zakresu geografii. Rysunki w podręcznikach nie oddadzą tego, co można zobaczyć na żywo w tym miejscu. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszy się mapa plastyczna Tatr przygotowana z myślą o osobach niewidomych. Jednak dzieci chętnie poprzez dotyk poznają różne warstwy gór.

Głównymi eksponatami są skały, ale nie zabrakło również miejsca dla charakterystycznej tatrzańskiej roślinności. W zależności od wysokości spotykamy zupełnie inne rośliny przystosowane do życia wśród określonych skał. Uczniowie chętnie poznają historie słynnych krokusów czy kosodrzewiny. Uczą się także o roślinach, które stanowią posiłki dla tatrzańskich kozic.

Część związana z roślinnością powstała dzięki życzliwości pracowników Słowackiego Tatrzańskiego Parku Narodowego, gdyż to oni stworzyli po swojej stronie gór hodowlę tutejszej flory.

Galeria

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here