Gubałówka – atrakcje dla każdego

0
886

Gubałówka — atrakcje dla każdego

Kolejka na Gubałówkę to jedna z największych atrakcji Zakopanego.  Wjazd na popularne wzniesienie z pięknym widokiem na Tatry i miasto bije rekordy popularności wśród turystów. Kto pierwszy raz odwiedzi to miejsce chętnie powraca. W czym tkwi fenomen Gubałówki?

Niewątpliwie Zakopane to jedno z najpopularniejszych miejsc turystycznych w Polsce, zwłaszcza zimą, bo tu do woli można cieszyć się zimowymi sportami. Jednakże podziwianie pięknych górskich krajobrazów nie powinno być tylko zarezerwowanie dla narciarzy i snowboardzistów. Kolej na Gubałówkę to świetne rozwiązanie, gdy szukasz alternatywnego sposobu na zwiedzanie Zakopanego i podziwianie Tatr. Kolejka na Gubałówkę w ciągu kilku minut z centrum miasta przeniesie Cię na wysokość ponad 1100 metrów, skąd rozpościera się niezapomniana panorama na całe Tatry i Zakopane.

 

Co czeka na Ciebie na Gubałówce? Po pierwsze przepiękne tarasy widokowe i niewielki ośrodek narciarski usytuowany na południowym zboczu Gubałówki. Na miejscu mamy do dyspozycji dwa stoki narciarskie: ZIELONY (polecany dla początkujących) o długości 360 m i CZERWONY (trudny) o długości 280 m. Oczywiście, ambitniejsi narciarze obok Gubałówki znajdą stację narciarską „Polana Szymoszkowa”. Co jeszcze? Gdy tylko spadnie śnieg, to miejsce dzięki wyjątkowym iluminacją zamienia się w przepiękną Krainę Światła.    

Gubałówka — atrakcje? Gubałówka to również restauracje, bary i sklepy. Na licznych straganach można tu nie tylko znaleźć żywność wyprodukowaną na Podhalu, ale również odzież, skóry i futra. Z pewnością każdy znajdzie tu coś dla siebie. W sezonie wiosenno — jesiennym wielkim powodzeniem wśród najmłodszych turystów cieszy się zjeżdżalnia grawitacyjna. 

Czy Gubałówka należy do Tatr?

Pomimo tego, że Gubałówka położona jest w najbliższej okolicy Zakopanego nie należy do przepięknych Tatr. Jest to pasmo wzniesień znajdujące się w regionie karpackim pomiędzy dwoma rzekami – Białym i Czarnym Dunajcem. Rozciąga się ono od Rowu Podtatrzańskiego do Kotliny Orawsko-Nowotarskiej.

Ile kosztuje i ile czasu zajmuje przejazd kolejką na Gubałówkę?

Kolejka na Gubałówkę to kolej linowo-terenowa, która została wybudowana w 1938 roku, ma 1298 m długości i pokonuje ok. 300 m różnicy wzniesień. W 2001 roku przeszła gruntowną modernizację. Na trasie kursują dwa wagoniki, które mogą przewieźć około 120 osób, wjazd na górę zajmuje ok. 3 minut. 

Cena biletu na kolejkę na Gubałówkę zależy od sezonu, wieku i sposobu zakupu. W sezonie niskim (od 1 października do 17 grudnia) bilet normalny w obie strony kosztuje 26 zł, a ulgowy 21 zł, jeśli kupisz go online. W sezonie wysokim (od 8 czerwca do 30 września) bilet normalny w obie strony kosztuje 29 zł, a ulgowy 23 zł, jeśli kupisz go online. Jeśli kupisz go w kasie lub biletomacie, zapłacisz 35 zł lub 28 zł. Bilet ulgowy przysługuje dzieciom i młodzieży do 26 lat, studentom, osobom po 65 roku życia i osobom niepełnosprawnym. Dzieci do 4 lat jadą za darmo. 

Jak dotrzeć do dolnej stacji kolejki i gdzie zaparkować?

Dolna stacja kolejki na Gubałówkę znajduje się w centrum Zakopanego, przy ulicy Powstańców Śląskich. Można do niej dotrzeć pieszo, autobusem, taksówką lub samochodem. Jeśli chcesz dojechać samochodem, musisz liczyć się z tym, że w sezonie może być problem z parkowaniem w pobliżu stacji. Dlatego lepiej skorzystać z jednego z parkingów znajdujących się pod Gubałówką w Zakopanem, tuż obok wejścia na kolejkę PKL przy ulicy Powstańców Śląskich oraz ulicy Szkolnej. 

Co ile kursuje kolejka na Gubałówkę i jakie są godziny otwarcia?

Kolejka na Gubałówkę kursuje codziennie, co 10 minut, od godziny 8:00 do godziny 22:00. W sezonie letnim (od 1 lipca do 31 sierpnia) godziny otwarcia są przedłużone do godziny 23:00. W sezonie zimowym (od 18 grudnia do 31 marca) godziny otwarcia są skrócone do godziny 21:00. 

Gubałówka, atrakcje — zobacz, jak jeszcze można spędzić wolny czas spędzić w Zakopanem!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here