Gubałówka dziś świętuje 85 urodziny
Kolej liniowo -terenowa została uruchomiona 20 grudnia 1938 roku. Jej budowę zakończono po 168 dniach.
Niemal 85 lat temu na szczyt znanej Gubałówki wyjechał pierwszy wagon kolei linowo-terenowej. Na początku góra znana była, jako miejsce lecznicze dla osób cierpiących na choroby płuc. Jednak szybko dostrzegli w niej potencjał narciarze. Źródła wskazują, że to właśnie Gubałówka stała się miejscem popularnego narciarstwa w Tatrach. W 1907 roku zorganizowano na niej pierwszy kurs jazdy na nartach. Instruktorami byli wówczas pionierzy tego sportu, czyli Henryk Bobkowski, Mariusz Zaruski czy Mieczysław Karłowicz.
Na Gubałówce w 1929 roku odbyły się także pierwsze kobiece zawody w narciarstwie. Było to ogromnym wydarzeniem, szczególnie że do tej pory panie nie mogły brać udziału w tej konkurencji.
Pomysł połączenia Gubałówki z Zakopanem pojawił się ponoć już po zakończeniu I wojny światowej, jednak nie znaleziono funduszy na jego realizację. Tymczasem Zakopane stawało się coraz to popularniejszym zimowym kurortem nie tylko w kraju, ale i w Europie. Popularność zdobywało m.in. dzięki różnym zimowym zawodom także rangi międzynarodowej.
Gubałówka ma 85 lat
Zakopane sukcesy i rozpoznawalność zyskiwało także dzięki spektakularnym inwestycjom, jak np. rekordowa budowa kolei na Kasprowy Wierch w 1936 roku. Roku później w Krynicy-Zdrój na Górę Parkową uruchomiono natomiast pierwszą w kraju kolej linowo-terenową. To właśnie te sukcesy wpłynęły również na powstanie kolei na Gubałówkę.
Inicjatorem budowy był inż. Aleksander Bobkowski, ówczesny prezes Polskiego Związku Narciarstwa i Popierania Turystyki oraz minister komunikacji. Pomysł spotkał się z entuzjazmem, zwłaszcza że w 1939 roku w Zakopanem planowano rozegrać zawody FIS rangi mistrzostwa świata. Po 168 dniach zakończono budowę kolei linowo-terenowej i 20 grudnia na szczyt Gubałówki wyjechał pierwszy wagonik.
Faktycznie, kolej stała się środkiem transportu na górę dla zawodników, trenerów, sędziów, a także kibiców. Dzięki budowie transportu Gubałówka zimą stała się miejscem sportów zimowych, z kolei latem kwitło tam życie kulturalne i rozrywkowe miasta.
Na szczycie wzniesienia powstała także restauracja, natomiast na trasie usytuowana została rzeźba „Polonia Restituta”, którą wykonał Franciszek Masiak. Wcześniej była ona podziwiana na wystawie światowej w Paryżu.
Gubałówka do dziś jest miejscem ciekawych spotkań oraz wydarzeń zarówno sportowych, jak i kulturalnych. To właśnie tutaj możemy latem z najwyżej położonej w kraju plaży rozkoszować się piękną panoramą na Tatry, natomiast zimą spędzić magicznie czas w Krainie Światła.
https://youtu.be/4z7I2lFbdZE?si=I0Dk9d-WN1B_IARq
źródło: https://media.pkl.pl/